Okénko do historie: Účasti Slavoje ve 2. lize

První zkušenost s celorepublikovou soutěží

Počátkem působení krumlovského Slavoje v celorepublikových soutěžích je sezóna 1976/1977, kdy se Krumlov probojoval do tehdejší Divize, kde nastupoval k soubojům v rámci skupiny „B“.

Slavoj posbíral ve dvaceti zápasech pouhých 13 bodů a obsadil tak páté ze šesti možných míst. Během reorganizace soutěží pro následující sezónu 1977/1978 tak bylo rozhodnuto o návratu Slavoje do krajského přeboru.

Tažení na přelomu století

Po sezóně 1976/1977 nastala, co se týká účasti Slavoje v celorepublikových soutěžích, dlouhá odmlka. Českokrumlovští si museli počkat až do sezóny 1999/2000, kdy vítězství v krajském přeboru (výhra na nájezdy nad SKP České Budějovice – rozhodující branku vsítil Roman Hnilička) přineslo možnost zúčastnit se kvalifikace o 2. ligu. Slavoj avšak v kvalifikaci nejdříve remizoval s Chrudimí poměrem 2:2 a následně doma podlehl Chocni 3:6. Brány 2. ligy tak zůstaly minimálně do další sezóny zavřené.

Sezóna 2000/2001 znamenala pro krumlovské Medvědy další možnost zabojovat v baráži o účast ve 2. lize. Slavoj se jako přeborník Jihočeského kraje rval do poslední možné chvíle ve skupině „A“ o postup, nakonec však jen díky vzájemným zápasům zůstal těsně pod hranicí postupujících týmů (s Klatovy měl shodně 12 bodů). Jak níže uvedená tabulka napovídá, skupina o postup do 2. ligy byla velmi vyrovnaná.

První a poslední účast ve 2. lize

Sezóna 2002/2003 přivedla do města s krásným historickým centrem a medvědy jako symbolem (i na dresu) první a zároveň poslední možnost účinkování ve 2. lize. Stalo se tak díky odkoupení licence od HC Žďár nad Sázavou. Hráči společně s fanoušky si tak mohli naplno užít druholigové souboje plné kvalitního hokeje.

Foto: David Mikš, v souboji s kapitánem Bíliny Petrem Perglem, v popředí Roman Formánek

Soutěž byla pro tehdejší sezónu rozdělena na tři skupiny – západní, střední a východní, přičemž každá z nich čítala 12 týmů. V rámci skupin západ a střed se odehrálo celkově 34 kol v základní části, přičemž zápasy byly rozděleny do dvou fází. V té první se týmy v rámci skupin utkaly každý s každým dvakrát (22 kol). Ve druhé fázi se sudé týmy ze skupiny utkaly se všemi lichými týmy dané skupiny dvoukolově. Druhá fáze měla tedy 12 kol. Ve skupině východ se celky utkaly čtyřkolově každý s každým. Čtyři nejhorší celky každé skupiny následně hrály dvoukolově o udržení (avšak ve východní skupině se žádná skupina o udržení nehrála). Poslední celky skupin o udržení pak musely svoji druholigovou příslušnost hájit v baráži, aby zabránily sestupu do krajských přeborů.

Foto: brankář Brom se snaží zastavit akci milevského Müllera

Historicky první zápas ve 2. lize

Historicky první zápas ve 2. hokejové lize sehrál Slavoj v Kolíně dne 15.9.2002

TJ SC Kolín – HC Slavoj Český Krumlov 14:2 (3:1;6:1;5:0)

Sestava: Brom – Pečínka, Homolka, Migl, Baťka, Jaroš, Pech, Mariška, Brůha – Ulman, Uhlíř Zd., Lukeš – Gennert, Krajíček, Mikš – Štěpán, Mařík. D., Foitl – Brož, Weinhard

Branky a nahrávky: Uhlíř Zd. (Ulman), Mařík D. (Štěpán)

První výhra ve 2. lize

První výhra Slavoje ve 2. lize přišla až 6.11.2002

HC Slavoj Český Krumlov – HC Vlci Jablonec 4:3 pp (1:0; 0:1;2:2)

Vítězná branka: Tomáš Štěpán

Historická nula

Jedinou nulu ve 2. lize vychytal 22.1.2003 Jiří Anderle v zápase proti Chrudimi, který Slavojáci vyhráli poměrem 4:0.

Foto: brankář Jiří Anderle

Celkově se ale týmu nedařilo, v tabulce skupiny střed obsadil poslední 12. místo se ziskem 13 bodů.

Foto: Kamil Šťastný v souboji s jabloneckým Pešanem

Tabulka základní části – skupina střed:

Slavoj posbíral tak málo bodů, že se ostatní soupeři ve skupině o udržení utkali pouze s ním a následující misí tedy bylo vytasit drápy v baráži o 2. ligu. V opačném případě by se totiž Slavoj vrátil zpět do krajského přeboru.

Foto: Univerzál Tomáš Ulman, který nahrávkou přispěl k prvním dvěma bodům Slavoje ve 2. lize v zápase proti Jablonci

Tabulka skupiny o udržení:

Mise však nebyla úspěšná. Slavoj začal baráž dobře, když porazil Bílinu 7:2, ale v Rokycanech následně prohrál 1:5. Jako klíčový se ukázal domácí zápas s HC Jičín, kdy Slavoj vedl, ale nepovedl se závěr a Jičín vyhrál 4:5. V posledním zápase pak Slavoj doma zdolal Uničov 7:5. Sestup do krajské soutěže se i tak stal nevyhnutelným. Krumlov totiž na konci ztrácel jeden bod na HC Jičín, který se stal posledním nesestupujícím týmem.

Foto: Chaloupka ve spolupráci s Fojtlem zastavují útočnou akci soupeře z Kolína

Tabulka baráže:

Nejlepší a nejhorší bilance:

Nejlepší bilanci měl HC Slavoj s týmem HC Chrudim. Odehrál 6 zápasů, ze kterých vydoloval 2 výhry, 1 remízu a 3 prohry. Skóre vzájemných zápasů – 14:23. Ze zápasů s Chrudimí si Krumlov odnesl 7 bodů (z 18 možných), což je úspěšnost 38,9%.

Nejhorší bilanci měl HC Slavoj s NED Hockey Nymburk. Ve 4 zápasech s tímto soupeřem se Slavoji nepodařilo ani jednou vyhrát či remízovat – skóre 5:23.

Foto: Gennert se raduje z gólu, který právě vstřelil Pelhřimovu

Statistiky hráčů Slavoje ve 2. hokejové lize:

Foto: Zdeněk Uhlíř s Richardem Havlíčkem (Rokycany)

Statistiky hráčů Slavoje v baráži o 2. ligu:

2004/2005 – opět blízko postupu

V sezóně 2004/2005 si HC Slavoj Český Krumlov opět vybojoval šanci utkat se v kvalifikaci o účast ve 2. lize. Slavoj začal náramně, když nejprve vyřídil Bílinu (doma vyhrál 9:7 a venku prohrál 3:4). Následně však nestačil na favorita HC Vrchlabí (doma 0:6 a venku 2:5). Právě tento tým si v následných fázích zajistil postup do 2. ligy. Slavoj však v tuhých bojích rozhodně neudělal ostudu a ukázal, že patří mezi top týmy krajských soutěží napříč celou republikou.

Hořká tečka za účastmi Slavoje v kvalifikacích o 2. ligu

Zatím poslední možnost utkat se s vítězi ostatních krajských soutěží v republice o účast ve 2. lize přinesla Slavoji sezóna 2016/2017. Medvědi se díky prvenství v základní části Krajské ligy mužů Jihočeského kraje dostali do kvalifikační skupiny „B“. V této skupině se Slavoj utkal se Stadionem Cheb (vítěz Karlovarské krajské ligy) a s HC Letci Letňany (vítěz Pražského přeboru).

Parádní vstup do kvalifikace

Zejména první zápas doma s Letňany ukázal, že Slavoj v klidu může pomýšlet na postup do 2. ligy. Mužstvo z Prahy s druholigovými ambicemi nestačilo na krumlovském ledě na oslabený tým Slavoje, kterému chybělo 5 hráčů ze základní sestavy. Gól z hole tehdy ještě šestnáctiletého Antonína Řepy po 67 sekundách základní hrací doby a skvěle odehraná první třetina, podtržená gólem matadora Jiřího Vondřicha na 2:0, napověděly dalšímu průběhu zápasu. Skvělý vstup do kvalifikace byl na světě. Slavoj bral 3 body po vítězství 5:4.

HC Slavoj Č. Krumlov – HC Letci Letňany 5:4 (2:0, 1:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 2. Řepa (R. Uhlíř, Šťastný), 16. Vondřich (R. Uhlíř), 30. Řepa (Andrýsek, P. Šulčík), 44. P. Šulčík (Lukeš, Štěrba), 49. P. Šulčík (R. Šulčík) – 29. Mišner (Kučera), 37. Šulc (Valder), 43. Šulc (Kazda), 59. Valder (Novák)

Sestava HC Slavoj Český Krumlov: Vojta (Pícha) – Štěrba, Malovec, Machálek, Andrýsek, Gallistl – Lukeš, P. Šulčík, R. Šulčík – Šťastný, Vondřich, R. Uhlíř – Svěchota, Řepa, Unger. Trenér Vilém Migl ml.

Foto: Štěrba s Andrýskem přihlíží, jak se kotouč dostává za záda brankáře Vojty

Komentář trenéra Slavoje k zápasu (Vilém Mígl ml.):

„Utkání mělo vysoké tempo a převyšovalo všechny zápasy krajské ligy. Myslím, že jsme se s absencí pěti hráčů základní sestavy dobře vypořádali a díky bojovnému výkonu, chuti po vítězství a srdíčku uhráli důležité body s favoritem skupiny, ke kterému jsme na poslední chvíli přišli doslova jako slepí k houslím.“

Zdroj statistik ze zápasu a komentáře zde

Jeden zápas rozhodne o všem

Ve druhém zápase si Slavoj poradil parádním výsledkem 10:2 na půdě soupeře s Chebem (hattrick vstřelil Roman Šulčík) a schylovalo se k rozhodujícímu zápasu na ledě Letňan v Praze.

V Praze se však Krumlovu nepovedl začátek zápasu a prohra 9:5 předurčila vítěze kvalifikační skupiny „B“. Staly se jím Letňany.

Branky a nahrávky Slavoje ve druhém zápase s Letňany: 17. Machálek (Andrýsek, Uhlíř), 21. Šulčík (Šulčík), 27. Šťastný (Machálek, Malovec), 31. Uhlíř, 53. Lukeš (Andrýsek, Šulčík)

Foto: Malovec cloní před brankářem Letňan

Poslední zápas v bojích o 2. ligu

Poslední zápas kvalifikace přinesl gólové hody. Slavoj si na domácím ledě poradil s Chebem v poměru 11:7. Český Krumlov posbíral stejně bodů jako Letňany, avšak skóre ze vzájemných zápasů hrálo do karet soupeři.

Parádní výsledky kvalifikace tak Medvědům zhořkly. Vítanou náplastí byl titul mistra Krajské ligy Jihočeského kraje – ve finále zdolal Slavoj Hlubokou nad Vltavou suverénně 2:0 na zápasy a získal tak alespoň svůj prozatím poslední krajský titul.