Čabelová a Ševčíková vicemistryněmi světa

Přesně před třemi dny získal český ženský hokejový národní tým do 18 let stříbrné medaile na mistrovství světa ve švýcarském Zugu. Nezdolná vůle, víra v sílu týmu a maximální nasazení a srdce lvic. Všechny tyto ingredience smíchané dohromady přinesly České republice historický úspěch a obdiv celého hokejového světa.

Tento úspěch se skládá z mnoha příběhů, jedním z nich může být třeba účast dvou českokrumlovských odchovankyň na úspěšném tažení. Anežka Čabelová a Sára Valerie Ševčíková, dvě bojovnice s medvědím srdcem, na které může být krumlovský hokejový klub právem hrdý.

Těžká základní skupina

Cesta základní skupinou přitom nebyla pro hokejistky do 18 let vůbec jednoduchá. V prvním zápase prohra 3:2 s Finskem, kdy rozhodující gól zápasu padl pouhou minutu do konce. Ve druhém zápasu silné vystřízlivění s Kanadou, podtržené 8 brankami v české síti – 8:1.

Na závěr skupiny však jednoznačná výhra 6:1 nad soupeřkami z Německa, která zajistila českým lvicím postup do čtvrtfinále ze 3. místa ve skupině (poznámka redaktora: postupovaly všechny 4 týmy ze skupiny, umístění bylo důležité z hlediska nasazení ve vyřazovacích bojích) a také skutečnost, že se o semifinále utkají se seveřankami ze Švédska.

Krumlovská odchovankyně Sára Valerie Ševčíková, brankářka, která ještě v kategorii dorostu nastupovala v chlapeckých soutěžích za krumlovský Slavoj a v ženské lize za Příbram, v současnosti již druhým rokem hájící svatyni kanadského týmu Stanstead College Varsity, nastoupila v základní skupině k utkání s Kanadou, ve zbytku kryla záda své kolegyni Šenkové.

Foto: Sára Valerie Ševčíková vede tým do boje proti Kanadě

Druhá z krumlovských medvědic, Anežka Čabelová, vynikala na pozici centra (střední útočnice) první lajny. Stejně jako Ševčíková, nastupovala Čabelová dlouhou dobu mimo dívčí soutěže v dorosteneckých chlapeckých soutěžích. Tuto sezónu již strávila v kanadském týmu RINK Hockey Academy Kelowna. Na šampionátu měla na křídlech hokejistky hrající ve Švédsku, kapitánku Adélu Šapovalivovou a Terezu Plosovou. Tahle trojice si skvěle sedla a vedla tým od počátku za úspěchem.

Foto: Šapovalivová, Plosová a Čabelová – hlavní strůjci úspěchu českého ženského hokeje

Vikingská loď potopena

Ve čtvrtfinále čekaly na český národní tým vikingky ze severu, konkrétně ze země třech korun, Švédska. Po většinu času skórem vyrovnané utkání rozsekly dva góly českých lvic v posledních 10 minutách zápasu. Trefila se nejdříve parádní střelou Šapovalivová, následně ji ještě napodobila Vocetková a Češky do 18 let tak mohly slavit postup do semifinále po 9 letech! Anežka Čabelová se na postupu podílela hned dvěma asistencemi.

David přemohl Goliáše

V semifinálovém zápase s Kanadou byly Češky pasovány do role jasného outsidera. Porážka ze skupiny v poměru 8:1 nenasvědčovala tomu, že by mělo dojít k velkému dramatu. Bojovnost českých hokejistek a neuvěřitelná oddanost týmu však vyvrátily papírové předpoklady. Výhra 4:2 posunula české lvice do finále, Čabelová zazářila dvěma brankami a ze zápasu si právem odnesla ocenění za nejlepší hráčku na české straně. Velká euforie, kterou s českými hokejistkami prožíval celý český národ.

Foto: Anežka Čabelová se svými kanadskými spoluhráčkami z Kelowny

Stříbrný konec

Ve finálovém zápase se Češky střetly s Amerikou, která (i přes veškerou snahu a bojovnost) byla nad síly českých hokejistek. Porážka 5:1 nejprve v očích českých hráček spustila slzy, následně však přišlo uvědomění toho, co tahle parta bojovnic dokázala. Druhé místo hokejistek do 18 let je historickým úspěchem pro český ženský hokej. Dvě obyčejné holky z Českého Krumlova, Anežka a Sára, se stříbrnou medailí na krku, oslavující se zbytkem týmu úspěch, který nebude vůbec lehké překonat. Prostě příběh jako z pohádky.

Anežka Čabelová byla navíc zvolena trenéry českého národního týmu jednou ze tři nejlepších hráček svého týmu na šampionátu, a to vedle svých spoluhráček z lajny, Šapovalivové a Plosové. Jak by taky ne. Anežka si za 6 zápasů připsala 8 bodů (2 góly a 6 nahrávek).

Holky vzorem pro své nástupnice

Do reprezentace se v minulosti už jedna hráčka z Českého Krumlova také podívala, a to Eva Štumbaurová. Je tedy vidět, že zájem o hokej je mezi dívkami v Českém Krumlově trvalý a díky tomu také přichází osobní a týmové úspěchy. Doufáme, že přibudou další následovnice našich dívek, a to nejen v Českém Krumlově, a jejich podmínky se budou nadále zlepšovat a úspěchy jen a jen množit. Úspěch Čabelové s Ševčíkovou, ale také celého týmu českých hokejistek do 18 let, může být hnacím motorem pro ještě větší rozvoj ženského hokeje v České republice.

Stříbrná medaile z mistrovství světa hokejistek do 18 let potvrzuje tendenci růstu úrovně ženského hokeje v České republice. Holky tak navázaly na medailové úspěchy seniorského ženského týmu v posledních dvou letech.

Foto: Krumlovské odchovankyně s trofejí pro vicemistryně světa a stříbrnými medailemi

Holky, děkujeme!

Našim současným reprezentantkám přejeme spoustu dalších úspěchů a hlavně radosti, jak jejich osobní, tak té, kterou přináší svým blízkým, kamarádům a fanouškům. Doufáme, že vás jednou uvidíme s medailí na krku, a to po vítězství na šampionátu v ženském hokeji. Tímto vám také velmi děkujeme za reprezentaci nejen České republiky, ale také našeho klubu a města Český Krumlov. Klobouk dolů!